Zamek Czocha

Zamek Czocha – jest w nim coś niezwykłego. Położony na Dolnym Śląsku wpisuje się idealnie w historyczne perypetie całego regionu. Według wielu znawców tematu obiekt ten jest jednym z najbardziej nawiedzionych zamków w Polsce. Nie tracąc więc czasu postanowiłem to sprawdzić.

Okazuje się, że pobyt na zamku cenowo nie różni się praktycznie niczym od zwykłego miejskiego hotelu. Nie pamiętam już dokładnie jaka to była kwota, ale na pewno do 200 zł. Na początku zaparkowałem na parkingu dla turystów zwiedzających sam zamek, okazało się jednak, że dla gości hotelowych jest oddzielny parking już wewnątrz samego dziedzińca zamku. To na plus, podobnie jak Panowie z ochrony, którzy życzliwie wskazali dokładnie gdzie można zostawić swój samochód.

Kolejna kwestia to widok samego zamku, robi wrażenie. Bije od niego aura tajemniczości 🙂 i o to mi chodziło. Miła Pani z recepcji szybko przebrnęła przez proces wydawania klucza do pokoju.

I tutaj niestety pochwały się kończą (przynajmniej na małą chwilę). Pokój, że tak powiem styl “Późny Gomułka, wczesny Gierek”, listwy odchodzące od podłóg, prysznic który jest wkomponowany w wystrój samego pokoju, dawno chyba nie był porządnie czyszczony – pierwsze wrażenie bardzo słabe. Jak na dzisiejsze standardy to naprawdę na zielonych szkołach harcerze chyba mogą spać w lepszych warunkach.

To teraz dla odmiany na duży plus kuchnia zamkowa. Posiłki duże, smaczne i co najważniejsze tanie. Polecam szczególnie zupę grzybową.

W ramach pobytu na zamku wybrałem się również na tzw. “nocne zwiedzanie”. Szczerze mówiąc myślałem, że program polega na tradycyjnym przejściu z przewodnikiem przez zamek wieczorową porą. Rzeczywistość okazała się nieco inna od moich wyobrażeń. Nie będę opisywał dokładnie jak przebiegało nocne zwiedzanie powiem tylko tak – to trzeba zobaczyć 🙂 . Przewodnicy mają naturalny talent aktorski, a dodatkowe atrakcje przygotowane specjalnie na ten typ zwiedzania sprawiają, że nawet przez chwilę nie czułem się zmęczony. Naprawdę pozytywne zaskoczenie.

Sam zamek jest piękny i warty polecenie, okolica również nadaję kolorów dopełniając moje bardzo miłe odczucia związane z Zamkiem Czocha.

Na wielki minus standard pokoju i wspólna toaleta na całe piętro. Rozumiem oczywiście, że poniekąd jest to kwestia prawdopodobnie dogadania się z konserwatorem zabytków, który kręci nosem na każde wbicie gwoździa 🙂 pozostaje jednak niesmak, że obiekt z tak niesamowitym potencjałem ma takie standardy. Jak oceniam pobyt? ( 1 noc ) na 7+ w 10 stopniowej skali. Jeżeli zapytacie dlaczego tak wysoko skoro tak narzekam spójrzcie na poniższe zdjęcie zrobione zaraz po przebudzeniu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *